It is currently Mon Nov 29, 2021 10:56 pm    

*

Romance Scam

Please report romance scams and dating scams here. We accept reports on Russian scammers and Nigerian scammers.

Disclaimer regarding pictures posted on the board: please understand that you are NOT looking at the pictures of people who are actually scamming you. The people portrayed on these photos are innocent men and women, NOT involved in scamming in any way and have nothing to do with scammers. The scammers are using their images without their knowledge or permission to deceive their victims and steal their money.Join our SCAM FREE DATING SITE
Readnotify - trace your emails, get IPs
RESEARCH SCAMMERS BY NAME
Forum rules:

** PLEASE READ BEFORE POSTING!

RESEARCH SCAMMERS BY EMAIL

FAQ in Turkish

Information about scams in different languages
User avatar
FrumpyBB
Site Admin
Posts: 64785
Joined: Sun Apr 06, 2008 7:35 pm
Location: Central Europe


Bookmark and Share

FAQ in Turkish

Postby FrumpyBB » Thu Sep 06, 2012 1:13 pm

Sıkça Sorulan Sorular(SSS)

‘romancescam.com’ Forumuna hoşgeldiniz. Muhtelemelen, duyurmak/raporlamak istediğiniz internet sahtekarı (scammer) ile ilgili ayrıntıları göndermek için sabırsızlanıyorsunuz. Fakat bunu yapmadan önce lütfen bu iletiler serisini okumak için zaman ayırınız ve verilen linklerdeki web sitelerini inceleyiniz. İleti serileri çok uzun değil ve hepsini okumanız sadece çok kısa bir zamanınızı alacaktır.

İlk ve en önemli adım, internet sahtekarı ile olan tüm irtibatınızı bir an önce kesmektir. İnternet sahtekarı ile olan her iletişiminiz daha fazla zarar görmenize ve incinmenize neden olacak ve ayrıca onların sahtekarlıklarında geri dönülmez bir şekilde daha etkin olmalarını sağlayacaktır

Kullanıcı adınız gerçek isminiz/eposta adresiniz/IM isminiz mi? Marisa ile irtibata geçin ve ondan kullanıcı adınızı değiştirmesini isteyin. Ne de olsa, burada gerçek kimliğinizi ya da irtibat bilgilerinizi paylaştığınız/yayınladığınız için herhangi bir sorun yaşamanızı istemiyoruz. Benzer şekilde, internet sahtekarınız ile ilgili gönderdiğiniz her raporlama bilgisinden kendinizle ilgili tüm bilgileri çıkardığınızdan emin olun.

Ne kadar çekici olsa da, internet sahtekarınıza burada raporlandığını söylemeyin. İnternet sahtekarları, burada listelendiklerini öğrendikleri zaman, büyük ihtimalle isim, eposta adresi ve kullandıkları çalınmış fotoğraflar setini değiştireceklerdir ve buradaki bilgileri eski ve kullanışsız olacaktır. Bunu daha açık bir şekilde belirtemeyiz. HERHANGİ BİR İNTERNET SAHTEKARINA BU SİTEDE LİSTELENDİKLERİNİ KESİNLİKLE SÖYLEMEYİN! Eğer söylerseniz, bu sitedeki kullanıcı hesabınız kapatılacaktır.

Moderatörlerin sözlerine güvenin. Moderatör olabilmeleri için gerçekten iyi sebepler var. İnternet sahtekarlarının nasıl çalıştıklarını bildikleri, internet sahtekarları ve kurbanları ile igili geniş tecrübelerinin yanısıra aslında kendileri diğer kurbanlara yardım etmek istedikleri için moderator olarak seçildiler. Ne hakkında konuştuklarını iyi biliyorlar.

İnternet sahtekarlarının söylediği sözlerin hiç birine inanmayın. Kendilerini web kamerasında dahi fotoğraflarda gözüken kişi gibi gösterebilirler.

Bu forumun bir üyesi olmakla, forumun şartlarına ve kurallarına uymayı kabul ettiğinizin farkında olmanızı istiyoruz. Kasten, sıkça ve düzenli olarak bu kuralları çiğneyen üyelerin kullanıcı hesapları kendilerine bilgi verilmeksizin ya da uyarıda bulunulmaksızın kapatılacaktır.

Eğer bu site sayesinde bir internet sahtekarına paranızı kaptırmaktan kurtuldu iseniz, lütfen ayda sadece 5USD bağışlayarak bir sponsor olmayı gözden geçiriniz. Aşağıda verilen linke tıklayarak sponsor olabilirsiniz.

Şimdi de “Sıkça Sorulan Sorular”a geçelim.

“İNTERNET SAHTEKARIMI TUTUKLATMANIN BİR YOLU VAR MI?”

Bu çoğunlukla pek mümkün değil. İnternet sahtekarları genellikle internet kafelerde, sahte kimlikler ve anonim/isimsiz cep telefonu numaraları kullanarak çalışırlar. Diğer tüm online suçlular gibi, çok iyi saklanırlar. Üstelik, genellikle bozulmuş topluluklarda yaşarlar.
Polise şikayette bulunabilirsiniz ve elbette bulunmalısınız. Fakat, yerel polis makamları normal olarak diğer ülkeler ya da kıtalarda yetki sahibi değillerdir.

“FOTOĞRAFLARDAKİ GERÇEK KİŞİLERİ NASIL BULABİLİR VE ONLARA İNTERNET SAHTEKARLARININ FOTOĞRAFLARINI SUİSTİMAL ETTİĞİNİ NASIL BİLDİREBİLİRİM?”

Google Image Search (Google resim tarayıcısı) veya Tineye’da yapılan aramalar sonuç vermediği sürece, fotoğrafların gerçek sahiplerini bulmanın bir yolu yok. Başka birilerinin bu fotoğrafları kullandıklarını bulsanız bile, onlar da aynı fotoğrafları kullanan başka internet sahtekarları olabilirler. Bunun yanısıra, resimlerin gerçek sahiplerinin de zaten bu konuda ellerinden bir şey gelmez. Sadece onları üzersiniz ve sıkça olduğu üzere internet sahtekarlarının değil de, bu siteye fotoğraflarını göndererek SİZin, onları taciz ettiğinizi düşünürler.

“PARAMI GERİ ALABİLİR MİYİM?”

Nakit para havalesi(Western Union) ile gönderilen paralar korkarız ki asla geri alınamaz. Bu nedenle internet sahtekarlarının tercih ettiği yöntemdir. Ayrıca isimsizdir ve internet sahtekarı nerede olduğunu iddia ederse etsin, bu nakit para havalesi dünyanın herhangi bir yerindeki bir nakit çekim noktasından alınabilir.

“BİRİSİ BANA EPOSTA GÖNDERDİ VE PARAMI GERİ ALABİLECEĞİMİ SÖYLEDİ”

Bu “kurtarma sahtekarlığı” olarak adlandırılır. Aynı internet sahtekarı, sizi son bir defa daha kandırarak, sizden para almaya çalışıyor. Bu oyuna düşmeyin.

“İMDAT! İNTERNET SAHTEKARI BENİ/AİLEMİ TEHDİT EDİYOR”

Eğer bir internet sahtekarı bu forumda listelendiğini öğrenirse, hakkındaki raporu sildirmek için elinden gelen her şeyi deneyecektir. Tüm tehditleri boş kelimelerden başka bir şey değildir. Sizi takip etmeyecektir. Sizin bulunduğunuz ülkeye gelmeyecektir. Kendi bulunduğu ve saklandığı internet kafenin sağladığı güvenli isimsizlik ortamını terk etmeyecektir.Sizi tehdit etmek için bir kaç defa telefonla arayabilir. Fakat hiç bir şey elde edemeyeceğini anladığı zaman vazgeçecek ve sıradaki “yemek biletine” geçecektir. İnternet sahtekarlarının tehditleri, köpeklerin ısırmadan havlaması gibidir. İnternet sahtekarlarını son 5 senedir pek çok kereler başımızdan savdık ve hala buradayız. Bu size ne anlatıyor?

“İNTERNET SAHTEKARININ PROFİLİNİ/EPOSTA ADRESİNİ KAPATILMASI İÇİN ŞİKAYET ETMELİ MİYİM?”

Boşuna zahmet etmeyin. Başka birisi şikayet edip, raporlayana kadar Google aramalarında bulunmayacak yeni bir profil yaratacaktır. Bu foruma gönderdiğiniz ve yayınlanan internet sahtekarı bilgisinin bu yolla işe yaramaz hale gelmesini ister misiniz?

“BİR İNTERNET SAHTEKARINI BU FORUMDA NASIL YAYINLAYABİLİRİM?”

1)Kullandıkları fotoğraflara ve bulunduklarını iddia ettikleri ülkeye göre ilgili forum bölümüne gidin. Örneğin: Beyaz erkek.
2)Yeni bir ileti serisi başlatın.
3)İnternet sahtekarınızla ilgili bilgileri, içinden varsa kendinizle ilgili bilgileri çıkararak gönderin. Elinizden geldiğince çok bilgi gönderin. Sadece bir eposta adresi ve fotoğraf ile yetinmeyin. Mümkünse ve elinizde varsa, kullandığı isimleri, fotoğrafları, telefon numaralarını,Western Union bilgilerini, eski epostalarını “header” bilgisi ile birlikte gönderin.
Eğer sizdeki fotoğrafların olduğu başka bir iletiler serisi varsa ve yerini biliyorsanız, yeni bir ileti serisi başlatmak yerine, elinizdeki bilgileri mevcut iletiler serisine gönderin.

“İNTERNET SAHTEKARI İLE İLGİLİ HANGİ BİLGİLERİ GÖNDERMELİYİM?

Kısaca cevap vermek gerekirse; mümkün olduğu kadar çok bilgi gönderin. Nerede karşılaştığınızı, nereli olduklarını iddia ettiklerini, nerede bulunduklarını iddia ettiklerini, eposta adreslerini, eposta “header” bilgisini, fotoğraflarını, telefon numaralarını, size gönderdikleri epostaları ve anlık mesaj (instant messaging) bilgilerini, para taleplerini, onlarla ilgili her şeyi. Sadece tüm bu bilgilerin içinden kendinizle ilgili tüm ayrıntıları çıkardığınızdan emin olun. Yoksa size kızgın bir internet sahtekarınız olabilir ve başa çıkabileceğinizden daha fazla spam’a maruz kalabilirsiniz. Buraya ne kadar çok bilgi gönderirseniz, başkalarının da onların hakkındaki gerçeği bulması ve para göndermemeleri o kadar kolaylaşır. Eğer emin değilseniz, bilgileri “bekleyen (pending)” bölümüne gönderiniz.

“FOTOĞRAFLARI NASIL YÜKLEYEBİLİRİM?”

Metin kutusunun altındaki “Add image to post”(“Gönderiye fotoğraf ekle”) linkine tıklayınız.

“HANGİ FOTOĞRAFLARIN YÜKLENMESİNE İZİN VERİLİYOR?”

Tamamen giyimli fotoğraflar sadece; çıplak, iç çamaşırı veya bikini ile çekilmiş fotoğraflara müsaade edilmiyor. Bu kural, bu web sitesinin gelecekteki varlığının güvenliği için. Bu kuralı kasıtlı ve devamlı olarak çiğneyenlerin kullanıcı hesapları kapatılacaktır.

“NEDEN BENİM GÖNDERİMİN YERİNİ DEĞİŞTİRDİNİZ YA DA GÖNDERİMİ SİLDİNİZ?”

Nadiren gönderileri sileriz. Genellikle yerlerini değiştirir ve/veya birleştiririz. Çünkü, ya yanlış bölümdedir, ya da aynı fotoğrafları içeren başka bir ileti serisi/gönderi ile birleştiririz, ya da daha fazla bilgiye ihtiyacımız vardır ve bu nedenle “bekleyen (pending)” bölümüne alırız. İnternet sahtekarlarını, kullandıkları resimlere göre grupladık. Dolayısıyla, bir internet sahtekarını, başka resim kullanmalarına rağmen kullandıkları aynı isme göre ya da gönderdikleri aynı içerikli epostaya göre, mevcut bir ileti serisine gönderdi iseniz, gönderinizi ilgili bölüme taşırız. Sadece internet sahtekarlarından ve istenmeyen göndericiler (spammer)’den gelen gönderileri sileriz. Ayrıca bu siteden yasaklarız. Dolayısıyla, eğer hala gönderinizi okuyabiliyorsanız, sadece yeri değiştirilmiştir.

“NEDEN GÖNDERİLERİMİ DEĞİŞTİREMİYORUM?”

Maalesef, o kadar çok insan, gönderdikleri raporları silmeleri için, internet sahtekarları tarafından tehdit edildi veya tatlı sözlerle kandırıldı ki, bu kuralı getirmek zorunda kaldık.Eğer bir ileti serisi “bekleyen (pending)” bölümünde değil ise, o zaman forum personelinin (aralarında internet sahtekarları ile ilgili 30 yıllık tecrübe sahibi olanlar var) gönderinin bir internet sahtekarı ile ilgili olduğuna dair hiç bir süphesi yoktur. Tüm hilelerini daha önce gördük ve onlar tarafından haklarındaki raporu silmek için kandırılamayız.


“BİR İNTERNET SAHTEKARI, BİRİSİNİ KANDIRDIKTAN YA DA KARŞILAŞTIKTAN SONRA, HİÇ METODUNU DEĞİŞTİRDİ Mİ?”

Bunun olduğuna dair %100 teyit edilmiş bir vaka yok. Bu internet sahtekarlarının, hayatlarında yeni bir sayfa açmış gibi yapmalarını engellemez.
Sıkça olduğu üzere, başkalarını kandırmaya devam ederken, size karşı hayatlarında yeni ve temiz bir sayfa açmış gibi davranmaya devam edebilirler. Dolayısıyla, onlar diğer insanları aldatmaya devam ederken, size daha fazla yalan söyleyeceklerdir.

“ÇIPLAKLIK İÇEREN FOTOĞRAFLARI GÖNDERMEKLE İLGİLİ KURALLARINIZ NELERDİR? ”

Bu sayfanın gelecekteki varlığının güvenliğini sağlama çabaları nedeni ile, aile yanlısı politikalarımız ve reklam verenlerimizin politikalarına uymak amacı ile, fotoğraflar ve linkler hakkında yeni bir kuralımız var.

Çıplaklık içeren fotoğraflar ve videolar ya da cinsel aktviteler dışında, kabul edilemeyecek ek diğer içerik şöyle:

Uygunsuz ve kışkırtıcı görüntüler.
Göğüs, popo ve kasık arası yakın çekim görüntüleri.
Kışkırtıcı ve cinsellik çağrıştıran pozlar.
Kaba ve edepsiz dil kullanımı, buna sohbet (chat) dökümü de dahil.
İnternet sahtekarlarından ve onlara yazılmış cinsel içerikli mesajlar, gönderiler ve epostalar.
18+ içerikli web sayfalarının linkleri.

Eğer, göndermeyi düşündüğünüz fotoğraf, link ya da gönderi, işyerinde ya da aile üyeleri etraftayken bakmaktan çekineceğiniz bir şekilde ise, muhtemelen bu sayfada da yayınlanamaz.

Ve şimdi bazı önemli bağlantılar:

HOW TO USE THE BOARD BU PANOYU NASIL KULLANMALI

GUIDELINES FOR POSTING RUSSIAN SCAMMERS RUS İNTERNET SAHTEKARLARINI YAYINLAMA KURALLARI

GUIDELINES FOR POSTING NIGERIAN SCAMMERS NİJERYALI İNTERNET SAHTEKARLARINI YAYINLAMA KURALLARI

MILITARY SCAMS ASKERİ İNTERNET SAHTEKARLIKLARI

FINDING THE EMAIL HEADERS EPOSTA BAŞLIK (HEADER) BİLGİLERİNİ BULMA

I HAVE BEEN SCAMMED! WHAT SHOULD I DO? İNTERNETTE ALDATILDIM. NE YAPMALIYIM?“KONULARIN BAŞINDAKİ YILDIZLAR NE İFADE EDİYOR?”

-beyaz yıldız – fotoğrafın gerçek sahibi bulundu.
-yeşil yıldız – internet sahtekarının gerçek yüzü gururla gösterimde.
-altın yıldız – hem internet sahtekarının gerçek yüzü hem de fotoğrafların gerçek sahibi bulunmuştur.

“IP ADRESİNE GÖRE İNTERNET SAHTEKARININ YERİNİ SUNNYVALE VEYA MOUNTAIN VIEW GÖRÜYORUM”

Mountain View, gönderiler Gmail üzerinden ise görülür. Tabi eğer, Rus/Ukraynalı internet sahtekarlarının yaptığı gibi harici bir eposta program kullanmıyorlarsa, Gmail ile göreceğiniz tek şey Mountain view olacaktır. Maalesef, Gmail çıkmaz sokak gibidir.
Sunnyvale, Yahoo gönderilerinde görülür. Bu sadece yanlış IP adresine baktığınız anlamına gelir.

RAVEN RILEY (YA DA RESİMLERİ ÇALINAN HERHANGİ BİR KİŞİ) BENİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR. NEDEN KABUL ETMİYORSUNUZ?

Basit. Çünkü doğru değil. İnternet sahtekarları fotoğrafları çalarlar, webcam çekimlerini çalabilirler ve sizinle telefonda konuşmak için kadın suç ortakları olabilir. Fakat gerçek şu ki, hemen her vakada, çalıntı resimleri kullanan ve sizi aldatmaya çalışan bir erkektir. Evet, ikna edici olabilirler. Evet, bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Fakat, biz uzun zamandır bu işin içindeyiz ve size 100% kesinlikle resimlerde bulduğunuz kişilerin internet sahtekarı olup olmadıklarını söyleyebiliriz. Eğer onlarla bağlantılı bir isim varsa elimizde, o zaman fotoğraflar HER ZAMAN, HER ZAMAN VE HER ZAMAN çalıntıdır. Fotoğraflardaki kişinin, resimlerinin çalınmış ve kendisinden izinsiz/habersiz kullanılıyor olması dışında, internet sahtekarlığıyla hiç bir ilgisi YOKTUR ve PARÇASI DEĞİLDİR. Hatta Raven Riley’nin web sitesinde, internet sahtekarlarının resimlerini izinsiz kullandığına dair bir açıklaması, bu forumdaki ileti serilerinin linkleri ve de taklit edilmiş web kamerası görüntüleri de var.

Modelin kendilerini aldatmaya çalıştığını ya da kızın gerçek olduğunu iddia etmeye ve tartışmaya devam edenlerin kullanıcı hesapları kapatılacaktır.


---Thanks so much to recentvictim for translating the Frequently Asked Questions!---
Please try your best to block ALL your scammer´s still incoming messages and calls!

What is all this? => The FAQ

The scammers vs. Why is "he" still doing it?

Why is alerting the man in the pictures DANGEROUS?

Please click why confronting my scammer is terribly wrong :)

FAQ in Turkish

Sponsor

verispy.com
Sponsor
 

Return to “Information about scams in different languages”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron